Vážení zákazníci, trvalo nám dlouho, než jsme udělali finální verdikt, ale rozhodli jsme se provoz tohoto eshopu ukončit. Rozhodli jsme se hlavně z časových důvodů. Naše firma jako taková funguje dál, aktuálně jednáme s potenciálnimi kupci, že by provoz eshopu znovu obnovili, kde bychom jim měli dodávat produkty z naší výroby. Děkujeme za pochopení.

Co je to glykemický index

co-je-to-glykemicky-index

Co je to glykemický index?

Glykemický index (zkráceně také GI) označuje rychlost, za jakou se sacharidy dokáží v trávicím traktu přeměnit na glukózu, která se následně dostane do krevního oběhu. Ke zvýšení krevního cukru dojde po konzumaci potraviny s vysokým GI. Zvýšení není pro naše tělo příliš příznivé, proto se snaží tuto hodnotu snížit. Vyplaví hormon inzulin, tím dojde k tzv. glykémii, která může vyvolat pocit hladu.

Sama glukóza má hodnotu 100, ovšem existují i potraviny s vyšším indexem. Mezi ně patří například maltóza, pivo nebo sušené datle.

 

Co to znamená vysoký a nízký GI?

Hlavním rozdílem je především to, na jak dlouho nás dokáží potraviny zasytit. Pokud sníte potravinu, která má vysoký GI, velmi brzy dostanete hlad nebo chuť na něco sladkého. Nehledě na to, že tyto potraviny přispívají ke tvorbě tělesného tuku a v mnoha případech se nejedná o zdravá jídla. Proto se doporučuje konzumovat potraviny s nízkým glykemickým indexem, která vás zasytí na mnohem delší dobu a nezvyšují hladinu krevního cukru. Toho by se měli držet nejen jedinci snažící se zhubnout přebytečná kila, ale především lidé, které trápí cukrovka (diabetes mellitus).

 

Potraviny s nízkým GI < 55

 

Potraviny se středním GI 56 – 69

 

Potraviny s vysokým GI > 70

  • Cereálie, med, pivo, glukóza, …

 

Tabulka potravin a jejich glykemický index

Potravina GI
Pivo 110
Glukóza 100
Burizony 95
Rýžová mouka 95
Med 90
Corn flakes 85
Mouka pšeničná 85
Meloun vodní 75
Dýně 73
Kukuřice 70
Banán 65
Brambory vařené 65
Meloun žlutý 65
Chléb celozrnný 64
Kuskus 64
Mouka žitná 61
Zmrzlina 60
Rýže dlouhá bílá 58
Rýže hnědá 54
Pohanka 54
Fíky sušené 50
Jahody 50
Batáty 50
Čokoládový nápoj 48
Bulgur 45
Kuřecí nugety 45
Chléb žitný 44
Víno 44
Fazole červené 40
Hroznové víno 40
Těstoviny celozrnné 40
Ovesné vločky 39
Hruška 35
Jogurt 35
Mrkev 35
Quinoa 35
Cizrna vařená 35
Čočka hnědá 30
Fazole bílé 30
Jablko 30
Švestka 22
Fruktóza 20
Oříšky burské 20
Soja vařená 20
Třešně 20
Ořechy vlašské 15
Zelenina 10
   

 

Glykemická nálož (GN = Glycemic Load)

Je snad ještě mnohem důležitější než samotný glykemický index. Zahrnuje v sobě GI a množství sacharidů, které jsou v dané potravině obsaženy. GN nám určuje, nakolik bude muset naše slinivka pracovat, aby vyloučila inzulin po snězení určitého množství sacharidů. Z toho plyne, že pokud chcete omezovat potřebu inzulinu v těle, šetřit slinivku, chránit se proti vzniku inzulinové rezistence, měli byste do svého jídelníčku zařazovat potraviny s nižší GN.

Pokud bychom vzali dvě potraviny se stejným GI, například rajčata a cibuli, snězené množství bude odlišné, protože nikdy nesníme stejné množství rajčat a cibule. Tato skutečnost má na hodnotu GN velký vliv. Ve zkratce to znamená, že jedna porce potravin se stejným či podobným GI může vyvolat odlišnou GN.

Výpočet GN = GI x g sacharidů / 100