Cholesterol, který je ten špatný?
Co je cholesterol?
Cholesterol je látka, která se běžně vyskytuje v lidském těle a taky v dalších organismech. Jeho zastoupení v těle je životně důležité. Jeho úkolem je účast na zpracování tuků a tvorba buněčných membrán. Důležitý je i pro tvorbu vitaminu D a hormonů. Cholesterol je taktéž součástí nervů.
Dělení cholesterolu
V těle se cholesterol váže na proteiny a tvoří:
- HDL odvádí nadbytečný cholesterol do jater, kde se metabolizuje (ten dobrý)
- LDL je zodpovědný za usazování cholesterolu do cévních stěn (ten zlý)
Také rozlišujeme cholesterol na exogenní (přijímaný z potravy) a endogenní (vytvořený v těle).
Příjem cholesterolu
Lékaři doporučují, aby lidé nepřekračovali příjem 300mg cholesterolu denně. Záleží ale i na celkovém příjmu tuků, složení jídelníčku a aktivitě jedince.
Zvýšená hladila cholesterolu
Norma hladiny cholesterolu je ≤5,0 mmol/l.
Hladinu cholesterolu není, bohužel, vůbec těžké zvýšit. Mnoho potravin ho má vyšší obsah, zejména potraviny obsahující živočišný tuk. Nemusí jít ale pouze o zvýšení v důsledku jídelníčku. Ke zvýšené hladině cholesterolu vede i nadváha až obezita, kouření, alkohol, cukrovka nebo nedostatek pohybu.
Rizika spojená s cholesterolem
S cholesterolem není radno si zahrávat. Jeho vysoká koncentrace v krvi přináší mnoho zdravotních rizik, jako je třeba omezení průchodnosti tepen, infarkt myokardu, cévní mozkové příhody atd. Jeho vysoké hladiny si člověk nevšimne do té doby, než se objeví jeden z možných problémů, případně z rozborů krve od lékaře.
Udržení správné hladiny cholesterolu
Pokud lékař diagnostikuje zvýšenou hodnotu, nastaví nízkocholesterolovou dietu pro jeho snížení. Je zapotřebí nejen omezit potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, ale také celkový příjem tuků.
Pro snížení cholesterolu je potřeba konzumovat hlavně bílé a libové maso, omezit tučné maso, tučné mléčné výrobky a uzeniny. V jídelníčku by se měl nacházet dostatek vlákniny z ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva.