Vážení zákazníci, trvalo nám dlouho, než jsme udělali finální verdikt, ale rozhodli jsme se provoz tohoto eshopu ukončit. Rozhodli jsme se hlavně z časových důvodů. Naše firma jako taková funguje dál, aktuálně jednáme s potenciálnimi kupci, že by provoz eshopu znovu obnovili, kde bychom jim měli dodávat produkty z naší výroby. Děkujeme za pochopení.

Co to jsou tuky a jak je dělíme?

co-to-jsou-tuky

Co jsou to tuky?

Tuky, latinsky také lipidy, jsou jednou ze tří hlavních složek makroživin, stejně jako cukry a bílkoviny. Lipidy se řadí k nejvydatnějším zdrojům energie v potravě. Jsou důležité i pro vstřebatelnost vitaminů a mimo jiné se z některých tuků tvoří hormony.

#banner-vyziva#

 

Dělení tuků

Lipidy dělíme na tři skupiny: nasycené, nenasycené, trans tuky.

 

Jak se od sebe jednotlivé druhy liší a jaké jsou zdroje tuků?

Nasycené tuky jsou velmi stabilní. Nachází se hlavně v živočišných produktech. Z rostlinných produktů je obsahují třeba kokosový, palmový a kakaový tuk. Jsou spojovány s větším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a vyšší hladinou LDL cholesterolu. 

Nenasycené tuky se dále dělí na mononenasycené mastné kyseliny a ty nalezneme hlavně v avokádu, olivovém a řepkovém oleji, olivách a obsahují je také některé ořechy (arašídy, mandle, kešu, lískové ořechy, atd.).

Polynenasycené mastné kyseliny dělíme dále na Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny. Jejich nejlepšími zdroji jsou semínka, ořechy, luštěniny, obiloviny a rostlinné oleje.

Trans tuky se vyskytují hlavně v potravinách, které obsahují ztužené tuky jako sušenky, margaríny, krekry apod. Vyskytují se také v malé míře v živočišné stravě.

 

Jaká je funkce tuků v těle?

Lipidy jsou pro nás energeticky nejbohatší makroživinou. Jsou také důležité pro mechanickou a ochrannou funkci, v podobě podkožního tuku a tuku okolo orgánů. Podílí se také na vstřebávání a rozpustnosti některých vitaminů a jsou důležité pro syntézu důležitých látek. A mimo jiné je nedílnou součástí buněčných membrán.

 

Nadbytek a nedostatek tuků

Příjem tuků v naší stravě by měl být cca 20-35% z celkového kalorického příjmu. Důležitá je ale kvalita zdrojů a také druh tuků.

Nadbytečný příjem lipidů z potravy vede ke zvýšenému ukládání tuků (tloustnutí), většímu riziku kardiovaskulárních onemocnění, některých nádorových onemocnění, hormonální dysbalanci, vyšší hladině cholesterolu, diabetel mellitus apod.

#banner-vyziva2#

 

Nedostatečný příjem se projeví na nedostatečném vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích – A, D, E, K. To povede k jejich nedostatku a následným projevům podle toho, jakou funkci vitaminy zastávají.

 

Víte, že...

Diabetes mellitus 2. typu souvisí s vysokým příjmem tuků ve stravě.