Vážení zákazníci, trvalo nám dlouho, než jsme udělali finální verdikt, ale rozhodli jsme se provoz tohoto eshopu ukončit. Rozhodli jsme se hlavně z časových důvodů. Naše firma jako taková funguje dál, aktuálně jednáme s potenciálnimi kupci, že by provoz eshopu znovu obnovili, kde bychom jim měli dodávat produkty z naší výroby. Děkujeme za pochopení.

Vše o rýmovníku. Jeho pěstování a využití

Rýmovník je pokojová nenáročná rostlina, která se těší čím dál větší oblibě v populaci. Proč? Důvodů může být hned několik. První důvod může být estetický, ale většinou se pěstuje právě pro její léčivé účinky na dýchací cesty. Rýmovník má jemnou specifickou vůni, která skvěle provoní a pročistí vzduch v místnosti. Vůně připomíná kombinaci meduňky, máty a mentolu. Rýmovník můžeme znát i pod názvy kubánské oregano či mexický eukalyptus.

vse-o-rymovniku-jak-pestovat

 

Využití rýmovníku

Listy rýmovníku obsahují vonné silice, které se uvolní už při promnutí lístku mezi prsty. Pokud list zlomíme, vůně nabere na intenzitě. Těchto silic a vůně se dá využít především při nachlazení a rýmě, kde stačí lístky rozdrtit v ruce a inhalovat.

Rostlina sama o sobě usnadňuje dýchání hlavně ve vytápěných místnostech a proto je vhodné ji umístit například do ložnice, obýváku a dětského pokoje. Rýmovník působí i protizánětlivě a protiplísňově.

 

Čaj z rýmovníku 

Čaj lze připravit utrhnutím jednoho nebo více lístků a zalití vroucí vodou. Čaj může pomoci při bolesti hlavy, horečce, rýmě, kašli, nachlazení, zánětu průdušek, ale například i při vysokém krevním tlaku, jaterních poruchách, žaludečních křečích, ledvinových kamenech, průjmu a při otocích končetin.

Výluh z rýmovníku může taktéž pomoci při menších oděrkách, spáleninách a záděr u nehtů.

 

 

 

Jak rýmovník pěstovat

Rýmovník není na pěstování nikterak náročný, musíme ovšem dodržet pár pravidel. Rýmovník má sám o sobě rád teplo. Lze ho pěstovat i venku, ale pouze za letních měsíců. Jakmile přijdou první mrazy, tak je dobré ho dát do vytápěné místnosti na slunný parapet. Tato rostlina není ani nikterak náročná na zalévání. Dle naší zkušenosti v pořádku přežije i pokud ji občas zapomenete zalít. 

 

Jak tvarovat a zastřihávat rýmovník

Tato bylina roste poměrně rychle a celkem se táhne za světlem. Pokud chceme mít hezký košatý rýmovník, tak je dobré vytáhlé výhonky zaštipovat. Toto zaštipování je dobré dělat hned od útlého věku rostlinky, jakmile se začne rozrůstat. Výsledkem je košatý keřík, který vypadá i po  estetické stránce hezky. Pokud nebudete rýmovník zaštipovat, tak vám vyroste v jeden dlouhý šlahoun a rostlina nebude sama o sobě tak vitální.

 

Jak rýmovník rozmnožit

Jak jsme si řekli, rýmovník roste relativně dost rychle. Pokud si chceme bylinu rozmnožit, doporučujeme jeden šlahoun nezaštipovat a jakmile se doroste zhruba do délky 10 - 15 cm, tak ho zaštípněte. Rovněž zaštípněte i spodní lístky a ponořte ho do vody. Po zhruba 7-14 dnech šlahoun vypustí kořeny, které můžete zasadit do hlíny. 

 

Druhy rýmovníku

Rýmovníků existuje samozřejmě více druhů, kde každý druh se liší jak svým vzhledem, tak i vůní.

Rýmovník citronový, neboli Plectranthus amboinicus, pochází z východní Afriky a dorůstá se do výšky až jednoho metru. Má oválné zoubkované listy, které svojí vůní připomínají oregano. Z toho důvodu se listy používají, vedle svých léčivých vlastností, i do polévek a masitých pokrmů. Tento druh sami pěstujeme na firmě. Je nenáchylný, dobře roste, listy neopadávají a dobře se množí.

 

Rýmovník eukalyptový, neboli Plectranthus montanus, je polokeř, který dorůstá zhruba do výšky 50 cm. Tato rostlina má oproti rýmovníku citronovému drobné listy, které jsou zbarvené do světlejší zelené. Na listech můžeme vidět i bílé chloupky. Tento druh rýmovníku opravdu krásně voní. Voní mnohem lépe než předchozí rýmovník, ovšem přijde nám složitější na pěstování. Lístky často žloutnou a opadávají. Tento rýmovník se ani tolik nekošatí.

 

Další druhy rýmovníku

Plectranthus purpuratus
Plectranthus argentatus
Plectranthus barbatus
Plectranthus esculentus
Plectranthus fruticosus
Plectranthus parviflorus
Plectranthus rotundifolius
Plectranthus scutellarioides